Skip to main content
GSDSEF 2019
Greater San Diego Science and Engineering Fair 2019 is now over!

LATEST NEWS!!

May 19, 2019

2019 Intel ISEF Awards Results

During the week of May 11-17, 2019, 1842 students from 80 countries, regions, territories, and from across the US, were in Phoenix, Arizona to be judged for their Science, Technology, Engineering, and Mathematics projects in 22 different categories at the INTEL International Science and Engineering Fair.

Eight San Diego students qualified through the Greater San Diego Science & Engineering Fair or through the California Science and Engineering Fair. These students went through an entire day of judging on Wednesday, May 15 and represented our area with distinction - with several of our students winning Grand Awards in their respective categories, as well as Special Awards.

CONGRATULATIONS to all eight of our ISEF finalists who were outstanding representatives of San Diego and Imperial Counties!!!

 

ISEF GRAND AWARDS:

The Grand Awards Ceremony took place on Friday morning, May 17th in which approximately 300 students out of the over 1800 finalists receive place awards from 4th through 1st Place. The Best in Category winners are selected from the two First Award winners in each category, and the Top Winners are selected from the Best in Category winners. Over $1,000,000 in award money is given out, with the top winner receiving $75,000. In addition to award money, each First and Second Award winners will have an asteroid named after them.

 

CHEMISTRY

Second Award of $1,500

CHEM073 — A Porous Silicon Optical Nanosensor for the Detection of Volatile Organic Compounds

  • Anushree Chaudhuri, Westview High School, CA, United States of America

 

EARTH AND ENVIRONMENTAL SCIENCES

Second Award of $1,500

EAEV086 — Biomimicking Torrey Pine Needles: Atmospheric Moisture Harvesting through Hydrophilic and Hydrophobic Micro-Patterns

  • Emily Tianshi, The Cambridge School, CA, United States of America

 

MICROBIOLOGY

Second Award of $1,500

MCRO035 — Turning Over a New Phage: A Novel Approach to Phage Therapy

  • Emily Kang, Canyon Crest Academy, CA, United States of America

 

PHYSICS AND ASTRONOMY

Second Award of $1,500

PHYS070 — Analysis of Molecular Spectra in Asymptotic Giant Branch Carbon Stars

  • Vivek Vijayakumar, San Marcos High School, CA, United States of America

 

ROBOTICS AND INTELLIGENT MACHINES

Third Award of $1,000

ROBO052 — PhonoNet: Deep Learning for Raga Identification in Indian Classical Music

  • Sauhaarda Chowdhuri, Westview High School, CA, United States of America

 

SPECIAL AWARDS

Acoustical Society of America

Third Award of $600.00, plus student’s Mentor  is awarded $150.

ROBO052 — PhonoNet: Deep Learning for Raga Identification in Indian Classical Music

  • Sauhaarda Chowdhuri, Westview High School, San Diego, CA, United States of America

 

GoDaddy

$1,500 Making the Best Use of Data Award

ROBO052 — PhonoNet: Deep Learning for Raga Identification in Indian Classical Music

  • Sauhaarda Chowdhuri, Westview High School, San Diego, CA, United States of America

 

Approximately 300 Special Awards were provided by companies and professional societies totalling over $3,000,000 in award money, scholarships, scientific trips, and internships. The Special Awards Ceremony was held on Thursday evening, May 16th.  

 

Click here for complete ISEF Awards results for 2019 and previous years.

Click here for complete ISEF 2019 Special Award Results.

 

For GSDSEF and CSEF results, see below.

2019 AWARDS RESULTS:

 

CONGRATULATIONS to the following GSDSEF students who qualified for the International Science and Engineering Fair through the California Science and Engineering Fair:

  • Ruchi P. Agashe, Grade 11, Canyon Crest Academy, San Diego
  • Anushree Chaudhuri, Grade 11, Westview High School, San Diego 
  • Emily L. Tianshi, Grade 10, Cambridge School (The), San Diego
  • Vivek Vijayakumar, Grade 10, San Marcos High School, San Marcos

These students were 4 out of 7 total projects selected for ISEF from the 316 Senior Division projects at the CSEF!!

Along with the following GSDSEF ISEF Sweepstakes winners,

  • Sauhaarda Chowduri, Grade 11, Westview High School, San Diego
  • Mason Holst, Grade 10, Canyon Crest Academy, San Diego
  • Emily Kang, Grade 10, Canyon Crest Academy, San Diego
  • Kaitlyn Wang, Grade 11, Canyon Crest Academy, San Diego

these students will compete against over 1,840 students from across 80 countries, territories, as well as the United States in Phoenix, Arizona on May 12 - 17, 2019!!!

 


California Science and Engineering Fair 2019 RESULTS:

The CSEF gives only one place award for 1st, 2nd, 3rd, and 4th  in each category. Depending on the category, 0 to 3 Honorable Mentions may be given. Approximately 935 projects participated in the CSEF this year, with 89 projects nominated from the GSDSEF.

 

SENIOR DIVISION PLACE AWARDS

1st Place – Applied Mechanics and Structures - Emily L. Tianshi, Grade 10, Cambridge School (The), San Diego, San Diego County

1st Place – Chemistry - Anushree Chaudhuri, Grade 11, Westview High School, San Diego, San Diego County

1st Place – Mammalian Biology - Ruchi P. Agashe, Grade 11, Canyon Crest Academy, San Diego, San Diego County

1st Place – Physics and Astronomy - Vivek Vijayakumar, Grade 10, San Marcos High School, San Marcos, San Diego County

1st Place – Plant Biology - Alina V. Pollner, Grade 11, Canyon Crest Academy, San Diego, San Diego County

2nd place – Behavioral and Social Sciences - Sean Cai, Grade 10, Scripps Ranch High School, San Diego, San Diego County

2nd place – Biochemistry/Molecular Biology - Andrea Z. Liu, Grade 12, Canyon Crest Academy, San Diego, San Diego County

2nd Place – Mathematical Sciences - Mason V. Holst, Grade 10,, Canyon Crest Academy, San Diego, San Diego County

2nd Place – Toxicology - Sumanth Gurram, Grade 12  and David H. Wu, Grade 12, Westview High School, San Diego, San Diego County

3rd Place – Biochemistry/Molecular Biology - Arushi Dogra, Grade 11, Del Norte High School, San Diego, San Diego County

3rd Place – Electronics and Electromagnets - Christopher R. Caligiuri, Grade 10, Canyon Crest Academy, San Diego, San Diego County

3rd Place – Plant Biology - David L. He, Grade 10, Canyon Crest Academy, San Diego, San Diego County

4th Place – Computational Systems and Analysis - Sauhaarda Chowdhuri, Grade 11, Westview High School, San Diego, San Diego County

4th Place – Physics and Astronomy - Isaac A. Broudy, Grade 11, Bonita Vista Senior High School, Chula Vista, San Diego County

Honorable Mention – Biochemistry/Molecular Biology - Kaitlyn M. Wang, Grade 11, Canyon Crest Academy, San Diego, San Diego County

Honorable Mention – Mathematical Sciences - Alex S. Levine, Grade 12, La Jolla Senior High School, La Jolla, San Diego County

 

JUNIOR DIVISION PLACE AWARDS

1st Place – Cognitive Science - Rozita Kareem, Grade 7, Bright Horizon Academy, San Diego, San Diego County

2nd Place – Applied Mechanics & Structures - Marcus A. Catanzaro, Grade 7, Pacific Beach Middle School, San Diego, San Diego County

2nd Place – Microbiology (General) - Shukriya A. Osman, Grade 8, Bright Horizon Academy, San Diego, San Diego County

2nd Place – Product Science (Biological) - Priyanka K. Soe, Grade 8, Rhoades (The) School, Encinitas, San Diego County

2nd Place – Zoology - Danna K. Bundogji, Grade 8, Bright Horizon Academy, San Diego, San Diego County

3rd Place – Cognitive Science - Victoria V. Ehsan, Grade 8 and Roeszele S. Nieves Ellis, Grade 8, Rhoades (The) School, Encinitas, San Diego County

4th Place – Applied Mechanics & Structures - Parker J. Harris, Grade 8, Coastal Academy, Oceanside, San Diego County

4th Place – Biochemistry / Molecular Biology - Haya M. Belbese, Grade 8, Islamic School of San Diego, San Diego, San Diego County

4th Place – Cognitive Science - Mehar K. Thaper, Grade 7 and Jamie (Jane) A.E.F. Weston, Grade 7, Rhoades (The) School, Encinitas, San Diego County

4th Place – Electronics & Electromagnetism - Ayat A. Alwazir, Grade 8, Bright Horizon Academy, San Diego, San Diego County

Honorable Mention – Behavioral & Social Sciences - Eden E. Stambaugh, Grade 7, Santa Fe Christian Community School, Solana Beach, San Diego County

Honorable Mention – Chemistry - Malvyn Lai, Grade 8, Mt. Everest Academy, San Diego, San Diego County

Honorable Mention – Cognitive Science - Leila S. Elasaad, Grade 7 and Leia A. Ryan, Grade 7, Rhoades (The) School, Encinitas, San Diego County

Honorable Mention – Electronics & Electromagnetism - Jessica L. McWilliams, Grade 8, Marshall (Thurgood) Middle School, San Diego, San Diego County

Honorable Mention – Environmental Engineering - Melia P. Crimaldi, Grade 7, Santa Fe Christian Community School, Solana Beach, San Diego County

Honorable Mention – Product Science (Biological) - Sadie M. Henry, Grade 8, St. Didacus Parochial School, San Diego, San Diego County

Honorable Mention – Product Science (Biological) - Levi I. Katriel, Grade 7 and Krishna S. Nagarajan, Grade 7, Rhoades (The) School, Encinitas, San Diego County

 


Recently updated as of April 1, 2019:

Professional Society Awards:

 

 


2019 GSDSEF Highlights

 

In the 65th Annual Greater San Diego Science & Engineering Fair, we had

  • Over 930 students submitted projects for screening
  • Over 620 7th - 12th grade Student Exhibitors accepted to participate
  • 18 6th graders participated in the first GSDSEF Sixth Grade Showcase
  • 61 Team Projects in Junior Division (first year allowed) and 14 Team Projects in Senior Division
  • 51 San Diego County Middle Schools and 4 Imperial County Middle Schools participated
  • 23 San Diego County High Schools  and 1 Imperial County High School participated
  • 89 Projects qualified for the California Science and Engineering Fair
  • 60 Junior Division Projects nominated for Broadcom MASTERS
  • 55 Professional Societies gave awards and scholarships
  • 400 judges decided Categorical Place Awards in 16 categories
  • Over $18,000 in scholarships awarded

 

(updated March 17, 2019 to include all student exhibitors)

 

Categorical Place Awards Results:

 

Junior Division

  • 1st Place Awards - 96 Projects
  • 2nd Place Awards - 130 Projects
  • 3rd Place Awards - 148 Projects
  • 4th Place Awards - 49 Projects

Senior Division

  • 1st Place Awards - 41 Projects
  • 2nd Place Awards - 35 Projects
  • 3rd Place Awards - 20 Projects
  • 4th Place Awards - 4 Projects

 

Affiliate Fairs Eligibility Lists (as of March 17, 2019)


 

Professional Society Awards (as of March 20, 2019):

 

2019 Awards Ceremony Presentation slides

Awards Opening and Keynote
Professional Society Awards
Special Awards
Sweepstakes Awards
Junior Division 1st Place Awards
Senior Division 1st Place Awards

Junior Division 2nd Place Awards

Senior Division 2nd Place Awards
 
Junior Division 3rd Place Awards
Senior Division 3rd Place Awards
Junior Division 4th Place Awards
Senior Division 4th Place Awards